Jaunimo projektas Varniuose - „Švarus kaip stiklas“ PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Admin   
Šeštadienis, 27 Kovas 2010 22:09

Varnių vyskupo M. Valančiaus bendruomenės neformali jaunimo grupė „S” rugsėjo pradžioje pradėjo įgyvendinti projektą „Švarus kaip stiklas“. Projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Projektas vykdomas senojoje Žemaičių sostinėje Varniuose. Mes matome ir suprantame, kad įvairiapusė žmogaus veikla sukelia net klimato kaitą, o aplinkos teršimas, ypač tos aplinkos, kurioje gyvename, reikalauja susimąstyti apie gamtą žalojančią žmogaus veiklą. Pastebėjome, kad mieste ir apylinkėse egzistuoja „neformalūs” šiukšlynai, iš kurių šiukšlių neišveža komunalinės tarnybos, o ir gyventojai dažnai jų „nemato”. Mes - neformalios jaunimo grupė „S” nariai vykdydami projektą, užfiksuosime šiuos neformalius šiukšlynus, raginsime žmones nešiukšlinti, sieksime išsiaiškinti patys ir kitiems jauniems žmonėms parodyti, kad šiukšlių rinkimas, rūšiavimas gali būti ir gana kūrybingas bei naudos duodantis darbas. Planuojame šiukšles surinkti, surūšiuoti bei atsirinkti stiklą ir čia pat, Varniuose, nors nedidelę stiklo atliekų dalį perdirbti. Naujas stiklas yra gaminamas lydant smėlį, klintis ir sodą 1200-1500 C° temperatūroje. Vien tik įkaitinant žaliavas, reikalingas 1000 kg stiklo pagaminti, sunaudojama net 140 litrų degalų. Panaudojant stiklo atliekas sutaupoma žaliavinių medžiagų bei 35 % energijos.

Grupės „S” aplinkoje to dar niekas nedarė, tad šia naujove manome patraukti ne tik bendraamžius, bet ir suaugusius miestelio gyventojus, kuriems galbūt stiklo duženų perdirbimas taps verslu, nes dėl per mažai surenkamų stiklo duženų, jos Lietuvoje praktiškai neperdirbamos.
2009 metai yra paskelbti Europos Kūrybiškumo ir naujovių metais, tad savo projektu, pagal galimybes norime prisidėti prie šių idėjų įgyvendinimo. Mūsų grupė „S“ šešis mėnesius aktyviai planuos, kurs ir įgyvendins projektą. Į projekto veiklą tikimės įtraukti ir mažiau socialinių galimybių turinčius bendraamžius, taipogi suaugusius.

Pradėję vykdyti projektą, mes pasiskirstėme darbus ir jau turime pirmuosius rezultatus: sukūrėme grupės „S“ logotipą, suradome neformalius miesto ir apylinkių šiukšlynus, juos užfiksavome, konsultavomės su Telšių regiono atliekų tvarkymo centro kordinatoriumi Vaclovu Gudauskiu. Taip pat buvome nuvykę į Telšių apskrities atliekų tvarkymo centrą, esantį Plungės r. Jerubaičių k. Centro vadovas Aloyzas Krasauskas papasakojo, kaip šiame sąvartyne tvarkomos atliekos, kokios naudojamos medžiagos ir kiek visa tai kainuoja bei kodėl apskrities sąvartynui buvo pasirinkta būtent ši vieta. Kalnai atliekų, galinga technika ir valymo įrengimai paliko didžiulį įspūdį.

Antanas Šakinis
Neformalios jaunimo grupės „S“ narys

 

 
© 2011 Varniai.lt